Jeju: Egy gyönyörű sziget és egy világörökség, amely misztikus legendáknak ad otthont
![]() |
A Sárkányfej-szikla naplementekor |
Élt egyszer egy magas és erős öregasszony, Seolmundae. Az öregasszony úgy döntött, hogy emel egy szigetet a kék tenger közepén. A szoknyájában hordott földet kezdte el beleönteni a tengerbe. A halom egyre nőtt, a legmagasabb csúcsból végül a Hallasan-hegy, míg a többi alacsonyabból a Jeju-do egész területét alkotó Oreum dombok lettek. Amikor az idős hölgy végzett a sziget létrehozásával, úgy gondolta, hogy a Hallasan-hegy egy kicsit túl magas lett. Ezért úgy döntött, hogy levágja a hegy csúcsát, amit aztán a tenger felé hajított. Ebből a darabkából lett a Sanbangsan-hegy Jeju-do délnyugati partja közelében. Ez persze mind a legenda része.
Jeju-do, amelyet születése óta rejtélyek öveznek, gyönyörű tájaknak és egyedülálló kultúrának ad otthont. A szigetet persze valójában több mint 100 vulkáni esemény hozta létre, és nemcsak Korea legszebb vulkáni tájai találhatóak itt, hanem változatos növény- és állatvilág is. A sziget mítoszok és legendák, szertartások és rituálék, helyi dialektusok és szokások helyszíne. Jeju-do egész szigete olyan, mint egy vulkáni múzeum. Nem meglepő, hogy megszerezte az UNESCO természettudományi jelöléseinek „hármas koronáját”: Világörökség, Bioszféra rezervátumok és geopark is egyben. A Jeju-do Haenyeo kultúráját és a Jeju Chilmeoridang Yeongdeunggutot szintén immateriális örökségként ismerték el.
Tudtad?
A Sárkányfej-szikla Jeju különleges önkormányzati tartományának 57. számú emlékműve.
Ezen a szigeten, a Sanbangsan-hegy előtti tengerparton található a több millió éves Sárkányfej-szikla. A Yongmeori-part egy sziklaalakzatról kapta a nevét, amely egy tengerbe igyekvő sárkány fejére emlékeztet. Az erőteljes hullámok által metszett és faragott szirtnek furcsa alakja és ívei vannak, amelyek olyan kecsesen kanyarognak a partvonalon, mint a hullámok. A Yongmeori-part barlangjaiba és szikláiba vájt üledékképződés és erózió nyomai bizonyítják, mennyi ideig tartott a természetnek a strand létrehozása. A Yongmeori-part Jeju-do legrégebbi vulkáni képződménye.
Ehhez a Sárkányfej-sziklához (koreaiul Yongduam) fűződik egy legenda is.
Élt egyszer egy sárkány a vízalatti palotában, aki fel akart emelkedni a mennybe, ám ez nem volt egyszerű feladat. A sárkány rájött, hogy csak akkor lesz erre képes, ha belekapaszkodik a Hallasan-hegyi isten égitestjébe, és mikor az felemelkedik, felemelkedik vele ő is. Így hát ellopta az égitestet, és elbújt a Yongyeon-völgy alatt, várva az égitest felemelkedését. Ám a sárkányt elkapták, mielőtt erre esélye lett volna. Eltalálta a Hallasan-hegyi isten által kilőtt nyílvessző, és miközben vonaglott a haragtól, sziklává változott.A Sárkányfej-szikla, ahogy a neve elárulja, egy ordító sárkányt formáz, amely úgy néz ki, mintha az óceánból törne elő (vagy abba igyekezne vissza). Ha erős a szél és a hullámok, akkor pedig úgy tetszik, mintha az ég felé repülne, ha pedig naplemente közben pillantasz rá, olyan, mintha a sárkány vonaglana. Ehhez a sziklát nyugat felől, úgy 100 méterről kell szemlélni. A szikla víz feletti teljes magassága 10 méter, a test víz alatti része pedig körülbelül 30 méter hosszú. Jejunak ez az egyik leghíresebb látványossága.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése